Maricopa County

Maricopa.png

General Information

Maricopa County website
County Seat: Phoenix 85003
Created:
 February 14, 1871
Administrative Building: 301 W. Jefferson, Phoenix 85003
Board of Supervisors, County Manager, Assessor, Attorney, Treasurer
Central Court: 201 W. Jefferson, Phoenix 85003
Superior Court & Clerk of the Superior Court
Customer Service: 601 W. Jackson, Phoenix 85003
Clerk of Court Records, Marriage Licenses and Passports  Downtown: 620 W. Jackson, Phoenix 85003
Justice Center: Clerk of Court Administration, Public Defender, Pretrial Services, Adult Probation
Durango Juvenile: 3131 W. Durango, Phoenix 85009
Court Center: Superior Court, Clerk of the Court
East Court B: 101 W. Jefferson, Phoenix 85003
NE Regular Court: 18380 N. 40th Street, Phoenix 85032
NW Regular Court: 14264 W. Tierra Buena, Surprise 85374
Old Courthouse: 125 W. Washington, Phoenix 85003
SE Court: 222 E. Javelina, Mesa 85210
SE Juvenile Court: 1810 S. Lewis, Mesa 85210
West Court Building: 111 S. 3rd Avenue, Phoenix 85003
Recorders & Elections
School Administration: 4041 N. Central Suite 1100, Phoenix 85012
Sheriff Administration: 550 W. Jackson Street, Phoenix 85003

SUPERVISORS

301 W. Jefferson, Phoenix 85003

DistrictSupervisorPhoneFax
District 1Email Jack Sellers (Vice-Chair)506-1776506-6362
District 2Email Steve Churcri506-7431506-6362
District 3Email Bill Gates506-7562506-6362
District 4Email Clint Hickman (Chair)506-7642506-4989
District 5Email Steve Gallardo506-7092506-6524


County-Wide Elected Officials

All county offices are located at the Admin. Building, unless noted otherwise.

TitleOfficialPhoneFaxChiefAddress
AssessorEmail Eddie Cook506-3406506-3394Chief Deputy: Dawn Marie BucklandN/A
AttorneyEmail Allister Adel506-3411506-8102Chief Deputy: Mark Faull
Deputy Chief Civil Services: Doug Irish
Deputy Chief Admin.: Edward Johnson
Deputy Chief Crim.: Michael McVey
N/A

Clerk of the
Superior Clerk
 
Email Jeff Fine506-3676506-7684Chief Deputy: Nancy Rodriguez620 W. Jackson,
Phoenix 85003
RecorderEmail Stephen Richer506-2825

506-4050Chief Deputy: Keely Varvel111 S. Third Avenue, Phoenix 85003
School SuperintendentEmail Steve Watson506-3361506-3753Chief Deputy: Matt Morales4041 N. Central Avenue, Ste. 1200, Phoenix 85012
SheriffEmail Paul Penzone876-1801

876-0058Chief Deputy: Russ Skinner
Chief of Staff: Stephaine Cherny
Executive Chief: Matt Giordano
Community Relations: James Collins
550 W. Jackson, Phoenix 85003
TreasurerEmail John Allen506-8511506-1102Chief Deputy: Russell PearceN/A


DEPARTMENT HEADS

TitleNamePhone
ManagerEmail Joy Rich506-3415
Deputy Manager Reid Spaulding506-6025
Assistant County Manager Valerie Beckett506-2623
Assistant County Manager Lee Ann Bohn  372-7020
Animal Care & ControlRobyn Jaynes506-8515
Air QualityVacant506-6010
AuditorMike McGee506-1585
Budget ManagersMayra Hourigan/ Kristin Chernin506-3063
Chief Adult ProbationMichael Cimino506-7249
Chief Juvenile ProbationEric Meaux506-2011 
Clerk of the BoardJuanita Garza (Interim)506-3766
Communications/ News RoomFields Moseley 506-6453 
Correctional Health ServicesGrant Phillips876-7109 
ElectionScott Jarrett506-3535
Emergency ManagementRobert Rowley 273-1411 
Environmental Services Darcy Kober506-6616 
Facilities Management Rich Wegele506-1141 
FinanceJohn Lewis 506-3561 
Flood Control Michael Fulton506-1501 
Government RelationsMichelle Hindman506-7075
Housing AuthorityGloria Munoz744-4542
Human ResourcesN/A506-3755 
Human ServicesBruce Liggett506-5911 
IT Director/CIO Ed Winfield506-7116 
Legal Defender Sherri McGuire Lawson506-8800 
Library District Jeremy Reeder652-3000 
Medical ExaminerDr. Jeffrey Johnston506-3322 
Mental Health ServicesDawn Noggle876-7807
Parks & Recreation RJ Cardin506-2930 
Planning & Development Jennifer Pokorski  506-3301
ProcurementKevin Tyne506-3967 
Public AdvocateSabrina Ayers Fisher 372-2815
Public Defender James Haas506-7228 
Public FiduciaryN/A506-5801 
Public HealthJeanene Fowler506-6601 
Risk Management Jerry Spars506-7888
Stadium District Daren Frank462-6462 
Transportation/EngineerJennifer Toth506-2400
Waste Resources & Recycling DepartmentN/A506-4006


JUSTICE COURTS

PrecinctJustice of the PeaceConstableFaxAddress

Agua Fria Precinct

Email Joe Guzman
Phone: 372-8001

Email Doug Clark
Phone: 372-8192
372-820110420 W. Van Buren Street, Number 101
Avondale 85323
Arcadia Biltmore PrecinctEmail Leonore Driggs
Phone: 372-6300
Email Carolyn Lane
Phone: 372-6316
372-6412620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003
Arrowhead PrecinctEmail Craig Wismer
Phone: 372-2000
Email Michael Branham
Phone: 372-2568
372-262014264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374 
Country Meadows PrecinctEmail Anna Huberman
Phone: 372-8000
Email Kenneth Sumner
Phone: 372-8823
372-802410420 W. Van Buren Street, Number 100
Avondale 85323
Desert Ridge PrecinctEmail Cathy Riggs
Phone: 372-7100
Email James Rich
Phone: 372-7756
 372-7912 18380 N. 40th Street, Number 130
Phoenix 85032
Downtown PrecinctEmail Enrique Medina Ochoa
Phone: 372-6300
Email Darlene Martinez
Phone: 372-6318
372-6406620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003
Dreamy Draw PrecinctEmail Frank Conti
Phone: 372-7000
Email Rhys Torres
Phone: 372-7633
372-791118380 N. 40th Street,
Phoenix 85032 
East Mesa PrecinctEmail Keith Russell
Phone: 480-985-0188
Email Ken Allen
Phone: 480-985-0189
480-396-6327 4811 E. Julep, Number 128
Mesa 85205 
Encanto PrecinctEmail Ken Cheuvront
Phone: 372-6300
Email Maria Ligocki-Russell
Phone: 372-6310
N/A620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003 
Hassayampa PrecinctEmail Miles Keegan
Phone: 372-2000
Email Scott Blake
Phone: 372-2565
N/A14264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374
Highland PrecinctEmail Jordan Ray
Phone: 372-8300
Email Luke Thomas Palmer
Phone: 372-8307
372-830155 E. Civic Center Drive, Suite 55
Gilbert 85296 
Ironwood PrecinctEmail Joe Getzwiller
Phone: 506-1589
Email Dan Birchfield
Phone: 506-1589
683-6412209 E. Pima Street, Gila Bend 85337
P.O. Box 648 
Kyrene PrecinctEmail Sharron Sauls
Phone: 372-3400
Email Ben Halloran
Phone: 372-3510
372-3494201 E. Chicago Street,
Chandler 85225 
Manistee PrecinctEmail Donald Watts
 Phone: 372-2000
Email Lennie McCloskey
 Phone: 372-2567
372-206814264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374
Maryvale PrecinctEmail Andy Gastelum
Phone: 372-8002
Email Denice Garcia
Phone: 292-0242
372-820310420 W. Van Buren Street, Number 102
Avondale 85323 
McDowell Mountain PrecinctEmail Michele Reagan
Phone: 372-7000
Email David Lester
Phone: 372-7635
372-791018380 N. 40th Street,
Phoenix 85032
Moon Valley PrecinctEmail Deborah Begay
Phone: 372-7000
Email Carl Seel
Phone: 372-7634
372-791018380 N. 40th Street,
 Phoenix 85032
North Mesa PrecinctEmail Kyle Jones
Phone: 480-926-9731
Email Jon Curtis
Phone: 480-497-2443
N/A1837 S. Mesa Drive,
Mesa 85210
North Valley PrecinctEmail Gerald William
Phone: 372-2000
Email Mike Rowe
Phone: 372-2566
372-346814264 W. Tierra Buena Lane,
 Surprise 85374 
San Marcos PrecinctEmail Jay Tribshraeny
Phone: 372-3400
Email Nathan Wallace
Phone: 372-3479
372-3468201 E. Chicago Street,
Chandler 85225 
San Tan PrecinctEmail Sam Goodman
Phone: 372-3400
Email Stephen Allen
Phone: 372-3445
372-3441201 E. Chicago,
Chandler 85225
South Mountain PrecinctEmail Cody Williams
Phone: 372-6300
Email Mahogany Kennedy
Phone: 372-6314
372-6410620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003 
University PrecinctEmail Tyler Kissell
Phone: 372-3400
Email Karyn Lathan
Phone: 372-3421
372-3414201 E. Chicago Street,
Chandler 85225
West McDowell PrecinctEmail Teresa Lopez
Phone: 372-6300
Email Byron Rhymes
Phone: 372-6312
372-6408620 W. Jackson,
Phoenix 85003
West Mesa PrecinctEmail Elaissia Sears
Phone: 480-964-2958
Email Brandon Giles
Phone: 480-649-2652
969-10982050 W. University Dr.,
Mesa 85201 
White Tank PrecinctEmail Heidi Owens
 Phone: 372-8003
Email Mark Sinclair
Phone: 372-8193
372-820510420 W. Van Buren Street, Number 103
Avondale 85323

SUPERIOR COURT

LocationNamePhone

South Court - Criminal

Jay Adleman

372-5497

North East - Civil

Sara Agne

506-8288

Central Court - Criminal

Arthur Anderson

506-0341

Old Courthouse - Family

Bradley Astrowsky

372-2048

Northeast Court - Family

Alison Bachus

506-7596

Central Court - Family

Justin Beresky

372-5074

Northeast Court - Family

Dawn Bergin

372-2961

Central Court - Criminal

Michael Blair

372-0305

Southeast - Family

John Blanchard

506-3005

Northeast Court - Family

Scott Blaney

372-1095

Old Courthouse - Family

Mark Brain

372-1141

East Court - Civil

Roger Brodman

372-2943

Durango - Family

Lori Bustamante

506-0423

Durango - Juvenile

Robert Brooks

372-3367

Northeast Facility - Civil

Theodore Campagnolo

372-0537

Southeast Juvenile - Family

Rodrick Coffey

372-1783

Old Court House - Presiding Judge - Family

Bruce Cohen

372-0686

South Court - Criminal

Suzanne Cohen

372-1916

Central Court - Family

Gregory Como

372-0754

Southeast Court - Juvenile

Connie Contes

506-7768

South Court - Criminal

Katherine Cooper

506-8311

East Court - Civil

Christopher Coury

372-3876

Old Court - Family

Max Covil

372-0394

Southeast - Family

Rusty Crandell

372-3140

Southeast Facility - Presiding Judge - Civil

Janice Crawford

372-0844

South East Facility - Juvenile

Kristin Culbertson

372-4762

Old Courthouse - Juvenile

David Cunanan

372-1710

Southeast Facility - Family

Marvin Davis

506-0306

Central Court - Criminal

Adam Driggs

372-1083

Old Courthouse - Civil

Sally Schneider Duncan

506-9042

Central Court - Family

Monia Edelstein

372-0219

East Court - Probabte

Dean Fink

506-3776

South Court - Criminal

Geoffrey Fish

372-1771

Central Court - Association Presiding Judge -Criminal

Ronda Fisk

372-1011

Northeast Court - Civil

Lisa Flores

372-0825

South Court - Criminal

Dewain Fox

372-2260

East Court - Presiding Judge - Civil

Pamela Gates

506-6391

Central Court - Juvenile/Criminal

Jo Lynn Gentry

372-3091

Durango Facility - Juvenile

Michael Gordon

372-0762

Southeast Facility - Juvenile

Jennifer Green

506-0438

East Court - Civil

John Hannah

372-0759

Durango - Juvenile

Michael Herrod

372-0359

South Court - Criminal

Stephan Hopkins

372-5561

Northeast Court - Family

Melissa Julian

372-0935

East Court - Civil

Michael Kemp

372-0608

Northwest Regional Center - Family

Joseph Kierfer

372-6553

East Court - LCA

Daniel Kiley

372-3839

South Court - Criminal

Ronee Korbin Steiner

506-1927

Old Courthouse - Presiding Judge - Juvenile

Joseph Kreamer

372-1764

Central Court - Family

Margaret Labianca

372-1694

Durango - Juvenile

Todd Lang

372-2322

Central Court - Family

Kerstin LeMaire

506-8245

East Court - Civil

Margaret Mahoney

506-0387

Central - Criminal

Michael Mandell

372-5052

East Court - Civil

Daniel Martin

372-2925

Southeast Facility - Family

Suzanne Marwil

372-1828

East Court - Civil

Scott McCoy

372-3603

Durango - Family

Julie Mata

372-0825

Central Court - Criminal

Kathleen Mead

506-2500

East Court - Civil

Joseph Mikitish

372-1547

Central Court - Criminal

Scott Minder

506-0221

South Court - Criminal

Frank Moskowitz

506-7140

South Court - Criminal

Rosa Mroz

372-0384

Durango Facility - Juvenile

Karen Mullins

372-1160

Old Court House - Juvenile

Sam Myers

372-2940

Central Court - Family

Suzanne Nicholls

372-0901

Southeast Facility - Civil

David Palmer

372-3980

Nothwest Court - Family

Susanna Pineda

372-2958

East Court - Association Presiding Judge - Probate

Jay Polk

372-0874

Southeast Facility - Family

Adele Ponce

372-2168

Central Court - Family

Michael Rasses

506-0428

Northeast - Family

John Rea

372-0382

Central Court - Criminal

Laura Reckart

506-5861

Southeast Facility - Family

Joshua Rogers

506-1603

Southeast Facility - Juvenile

Jeffrey Rueter

372-5465

South Court - Criminal

Timothy Ryan

372-3081

South Court - Criminal

Jennifer Ryan-Touhill

372-0920

South Court - Criminal

Teresa Sanders

506-4791

Nourtheast Court - Family

Aryeh Schwartz

506-3892

Southeast Court - Family

Joan Sinclair

372-4553

East Court - Civil

James Smith

372-5945

Central Court - Presiding Judge - Criminal

Patricia Starr

506-4614

East Court - Civil

Sherry Stephens

506-4818

Central Court - Criminal

Howard Sukenic

506-8214

Durango Facility - Juvenile

Pamela Svoboda

372-1983

East Court - Civil

Timothy Thomason

506-0573

Central Court - Criminal

Peter Thompson

372-3579

Southeast Facility - Juvenile

David Udall

506-5514

Northwest Regional - Presiding Judge - Family

Lisa Ann Vandenberg

372-6595

East Court - Presiding - Civil/Tax

Danielle Viola

506-3442

East Court - Civil

Randall Warner

372-2966

Old Courthouse - Family

Kevin Wein

506-7618

Old Courthouse - Presiding Judge

Joseph Welty

372-2537

Southeast Facility - Civil

Tracey Westerhausen

506-6251

Central Court - Criminal

Chuck Whitehead

372-8496

Old Courthouse - Juvenile

Christopher Whitten

372-1164

South East Court - Juvenile

Cassie Woo

372-3592

View the directory of Arizona’s cities and towns